Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe w Szkole Podstawowej w Janowicach realizowane jest w oparciu o Wewnątrzszkolny Program Doradztwa Zawodowego.  Zadania z zakresu doradztwa zawodowego w szkole są realizowane w ciągu całego roku szkolnego. Obejmują  one: preorientację zawodową z dziećmi przedszkolnymi, zawodową orientację w klasach I-VI oraz doradztwo zawodowe  w klasach VII-VIII. Ich celem jest  przygotowanie do dokonania świadomego i trafnego wyboru dalszej drogi edukacyjnej a w przyszłości, wyboru zawodu oraz funkcjonowania w różnych rolach zawodowych i społecznych.

Zajęcia doradztwa zawodowego w klasie siódmej ukierunkowane są na poznanie przez uczniów swoich mocnych i słabych stron, zainteresowań, rozwijaniu umiejętności pracy zespołowej. Natomiast w klasie ósmej lekcje te mają przygotować uczniów do wyboru szkoły ponadpodstawowej. Pomagają im w tym ankiety diagnozujące zainteresowania i  preferencje zawodowe, filmy zawodoznawcze, wyjazdy na Dni Otwarte do szkół średnich, czy Festiwal Zawodów, spotkania z uczniami szkół średnich. Na zajęciach z  doradztwa zawodowego prowadzone jej szkolenie z zakresu rekrutacji elektronicznej do szkół średnich.